ÖNAL: 1 + 1 = 1

19 Eylül 2022, Pazartesi
Gelişim Koleji’nin genç coachu Efe Can Önal, bireyselliğin geçici olduğunu, oyuncuların basketbol dışında da her zaman bir takım çalışmasının içerisinde olacağını vurgulayarak Tarkovski’nin felsefesine gönderme yaptı.


GELİŞİM Koleji’nde bayrağı Cem Akdağ’dan devralan genç coach Efe Can Önal, takımın başında bir ayını geride bırakırken detaylı açıklamalar yaptı. “Her zaman imrenerek izlediğim Gelişim Koleji ailesinin bir parçası olduğum için çok mutluyum” saptamasında bulunan Önal, “Ülke basketbolumuzun simge isimlerinden ve basketbol aklı olarak örnek alınması gereken kişilerden biri olduğuna inandığım Cem Hocam’dan sonra göreve gelmek ayrı bir heyecan” dedi.
Gelişim Koleji’ni “Basketbola ve eğitime bakış açısı olarak ideal” olarak nitelendiren Önal, “Pofesyonel sporcu olabilmek, farklı parametrelere dayanıyor. Akademik devamlılık ve kariyer hedefleri bu notada büyük önem taşıyor. Her fırsatta antrenman yapmaya çalışıyoruz fakat kesinlikle okul saatleri içerisinde çocukları dersten çıkarıp sahaya almıyoruz.  Bu metodu tercih eden kulüpler var ancak ben bunun kültürel ve entelektüel anlamda uzun vadede zarar vereceği kanısındayım” diye konuştu.
Sarı-yeşilli ekibin sezona yepyeni bir kadroyla hazırlandığının altını çizen Önal, “Geçen sezon kadromuzda yer alan isimlerin bir çoğunun üst liglere transfer olması, kulübümüzün geleceği, devamlılığı ve marka değeri açısından oldukça önemli. Bu sezonki oyuncu grubumuzun da aynı hedefle ve istekle olaya konsantre olması, kariyerlerinde bir sonraki evreye geçiş yapmaya niyetli olmaları ise en büyük arzumuz” yorumu yaptı.
BGL takımı olarak aynı zamanda Bölgesel Lig’de ve kontenjan oyuncularının haricinde kalan isimlerle de okul liglerinde de mücadele edeceklerini ifade eden Önal, “Bütün bu liglerde iyi bir derece elde ederken, oyuncularımızın gelişim hızlarını artıracak savunma ve hücum sistemlerini tercih edeceğiz. BSL-TBL’de yer alabilmenin en önemli şartlarından birisi öncelikli olarak savunma yapmak. Pilot takımlar dışında neredeyse kimse 18-19 yaşındaki çocuklara (Öncelikli olarak hücum gücünüzle bu takımın bir parçası olun)  diye yaklaşmıyor” şeklinde konuştu.
Bu durumun doğru/yanlış tartışması kısmına girmek istemediğini belirten genç teknik adam, “Çünkü realite bu ve takımdaki arkadaşlarımızın da bu bilince ulaşmaları yönünde idman içeriklerimizi dizayn ediyoruz. İşin hücum kısmında da çocuklarımızı değerli kılacak olan da top kullanma tercihleri olacaktır. Bu iki noktaya oldukça önem veriyoruz. Son olarak bütün bu akademik ve sportif konuların ötesinde iyi bir ekip olabilmek zorundayız” dedi.
Çocukların basketbolun dışında da sürekli bir takım çalışması içinde olacaklarına dikkat çeken Önal, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu yüzden onlara bireyselliğin gelip geçici olduğunu idrak ettirmek zorundayız. Bu nedenle Tarkovski’nin 1 +1 = 1 felsefesine önem veriyorum. Biz de bir damla ve bir damla daha iki damla etmez, daha büyük bir damla eder prensibiyle yolumuza devam edeceğiz. Okulumuzun kurucusu Serdar Öner ve kulübün bu noktalara gelmesinde 17 yıldır emek veren Genel Menajerimiz Namık Yazlar’ın da ekip anlayışı ve beraber karar verme konularındaki yaklaşımları, bu bakış açısını entegre edebilme konusunda işimizi kolaylaştıracak.”
 • TED ANKARA KOLEJLİLER: 104 GELİŞİM KOLEJİ: 100
  Takımımız, deplasmanda Ankara ekibine 4 sayı farkla yenildi.
 • GELİŞİM KOLEJİ:78 – TOFAŞ:79
  BASKETBOL Gençler Ligi'nde Gelişim Koleji sahasında TOFAŞ'a yenildi.
 • BAHÇEŞEHİR KOLEJİ:68 - GELİŞİM KOLEJİ:90
  BASKETBOL Gençler Ligi'nde geçen hafta final grubuna kalmaya hak kazanan ekibimiz, deplasmanda karşılaştığı Bahçeşehir Koleji'ni 68-90 yendi.
 • MANİSA BBSK BAHÇEŞEHİR KOLEJİ:85 - GELİŞİM KOLEJİ:88
  BASKETBOL Gençler Ligi'nde mücadele eden ekibimiz deplasmanda Manisa BBSK Bahçeşehir Koleji'ni 88-85 yenerek Final Grubu'na kalmayı garantiledi.
 • GELİŞİM KOLEJİ: 71 ANTALYA GELİŞİM: 70
  BASKETBOL Gelişim Ligi'nde takımımız, evinde Antalya Gelişim Gençlik'i son saniye basketiyle galibiyete ulaştı.
 • İZMİR ŞAMPİYONUYUZ
  LİSE A Basketbol Takımımız, üst üste üçüncü kez İzmir Şampiyonluğu'na ulaştı.
 • GELİŞİM KOLEJİ:99 – BÜYÜKÇEKMECE BASKETBOL:73
  BASKETBOL Gençler Ligi'nde Gelişim Koleji sahasında Büyükçekmece Basketbol'u 99-73 yendi.
 • EKİBİMİZİ KUTLUYORUM
  GELİŞİM Koleji Genel Menajeri Namık Yazlar, İzmir Büyükler Ligi'nde 24 maçın 23'ünü kazanarak şampiyon olan kadroyu tebrik etti.
 • GAZİANTEP BASKETBOL:87 - GELİŞİM KOLEJİ:70
  BASKETBOL Gençler Ligi 11.hafta maçında takımımız, deplasmanda Gaziantep temsilcisine yenildi.
 • GALATASARAY NEF:90 – GELİŞİM KOLEJİ:71
  BASKETBOL Gençler Ligi 10.hafta maçında Gelişim Koleji, deplasmanda Galatasaray'a 19 sayı farkla yenildi.